starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Powrót do szkół - reintegracja Procedury Covid-19 Specjalista radzi O nas Pracownicy Oferta Wspomaganie szkół i placówek Opis proponowanych zajęć Pliki do pobrania Archiwum publikacji BIP Dzień talentu Jak przygotować się na wizytę w Poradni Koncepcja pracy Listy dla rodziców Publikacje Słownik pojęć i terminów używanych w opiniach i orzeczeniach wydawanych przez Poradnię Statut Szkoła dla rodziców i wychowawców Zapytanie ofertowe Zespoły Orzekające Galeria Powiatowy konkurs literacki Klauzula Informacyjna według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) RODO Deklaracja dostępności Konkursy Wersja kontrastowa

Jak przygotować się na wizytę w Poradni

A A A


JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO

NA WIZYTĘ W PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ?

   DROGI RODZICU!

Jeśli dostrzegasz niepokojące sygnały w rozwoju, w zachowaniu Twojego dziecka lub też jeśli otrzymałeś niepokojące informacje od nauczyciela, nie zwlekaj z decyzją i skontaktuj się z naszą Poradnią.

Warunkiem przyjęcia dziecka na badanie (konsultację) psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne jest złożenie wniosku do Poradni o przeprowadzenie badań z jednoczesnym określeniem problemu, z jakim się ono boryka. Taki wniosek można złożyć osobiście w sekretariacie lub telefonicznie podając dane dziecka, w tym numer PESEL.

   JAK PRZEBIEGA WIZYTA W PORADNI?

  • Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza z rodzicem szczegółowy wywiad. Warto więc przynieść ze sobą dokumenty, jakie dziecko posiada np: książeczka zdrowia dziecka, wypisy ze szpitala (o ile dziecko było hospitalizowane), diagnozy lekarskie, wcześniejsze opinie psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne.

 

  • Wszystkie przekazane  informacje pozostają w aktach sprawy i bez zgody rodzica nie zostaną nikomu udostępnione. Prośba do rodzica o podawanie szczerych informacji.

 

  • Większa część wywiadu przeprowadzana jest bez obecności dziecka. Jeśli dziecko jest małe i wymaga opieki, zaleca się przyjście z osobą towarzyszącą, która na czas wywiadu mogłaby pozostać z dzieckiem w poczekalni.

 

  • Podczas wywiadu zawsze mile widziani są obydwoje rodzice.

 

  • Badania przeprowadzane z dzieckiem są bez obecności rodzica. Specjaliści dbają o to, aby badanie było przeprowadzane w formie zabawy w przyjemnej atmosferze dającej dziecku poczucie bezpieczeństwa, zainteresowania jego osobą. Dziecko bierze udział w różnego rodzaju zabawach, pokazuje czego się dotąd nauczyło. Dlatego warto uprzedzić dziecko, że spotkanie ma charakter zabawy.

 

  • Po badaniu rodzic otrzymuje szczegółowe informacje na temat osiągnięć swojego dziecka. Specjalista omawia zarejestrowane trudności, wskazuje jak należy pracować z dzieckiem w domu. Zdarzają się sytuacje, że specjalista widzi potrzebę powtórzenia badań po pewnym czasie (za rok czy za kilka lat). Taki odstęp czasu pozwoli na zaobserwowanie rozwoju i czynionych przez dziecko postępów.

 

  • DROGI RODZICU! Pamiętaj jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj o wszystko w czasie spotkania.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIEBIE I DZIECKO NA WIZYTĘ W PORADNI?

   Drogi RODZICU!

 

  • Zadbaj o uzyskanie jak największej ilości informacji od osoby, która sugeruje Ci wizytę w Poradni lub zrób notatki, co Cię niepokoi.
  • Porozmawiaj z dzieckiem, kiedy i gdzie się wybieracie razem.

 

  • Wytłumacz swojemu dziecku, że Poradnia to coś podobnego do szkoły/przedszkola - gdzie przyjemnie spędzi czas na zabawie, różnorodnych grach, rozwiązując zagadki i łamigłówki, rysując. Raczej nie używał słowa "badanie", które często kojarzy się dziecku z wizytą u lekarza.

 

  • Wyjaśnij dziecku, że nie będzie otrzymywało ocen.

 

  • O wizycie w Poradni powiadom dziecko na jakiś czas przed terminem. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. W dzień wizyty zadbaj, aby było wypoczęte i najedzone.

 

  • Rodzicu! Sam bądź spokojny. Twoje dziecko potrzebuje Twojej siły i mądrości, żeby czuć w Tobie oparcie.

 

ZAPRASZAMY!

43260 odwiedzin