ODDYCHANIE TWOJEGO DZIECKA – PROBLEM WAŻNY
( na podstawie artykułu Ryszarda Skowrońskiego)
Aparat oddechowy tworzą:
Funkcje aparatu oddechowego to:
Typy oddychania:
Oddychamy 16 razy na minutę, a długość fazy wdechu jest równa długości fazy wydechowej. Powietrze w oddychaniu statycznym powinno wchodzić przez nos, dalej przez gardło, krtań, tchawice i oskrzela do pęcherzyków płucnych, a w czasie wydechu powinno wrócić tą samą drogą. Takie oddychanie nazywamy fizjologicznym.
Jeżeli podczas wdechu powietrze nabierany jest bezpośrednio do jamy ustnej z wyłączeniem jam nosa to jest to oddychanie patologiczne – czyli oddychanie przez usta. Funkcją naturalną jest natomiast pobieranie powietrza ustami w czasie śpiewu lub mówienia – chodzi o jak najszybsze uzupełnienia powietrza potrzebnego do generowania fali głosowej.
W czasie oddychania dynamicznego oddech jest pogłębiony, do płuc pobieramy więcej powietrza, wdech ulega skróceniu, natomiast wydłuża się wydech – na wydechu mówimy.
Funkcje jam nosa:
Wentylacja dotyczy nie tylko górnych i dolnych dróg oddechowych, ale również ucha wewnętrznego. To przewietrzanie odbywa się poprzez trąbkę słuchową, która ma swe ujście w tej samej górnej części jamy nosowo – gardłowej, co i nozdrza tylne nosa. Wyrównanie ciśnienia odbywa się po obu stronach błony bębenkowej – od strony ucha zewnętrznego i środkowego. Obniżenie słyszalności doświadczamy w momencie nagłej zmiany sytuacji.
Przedsionek nosa wyściela skóra porośnięta włoskami i stanowi pierwszy filtr powietrza przenikającego do organizmu. Błona śluzowa jam nosa wysłana jest wielorzędowym nabłonkiem migawkowym, który sięga aż do drobnych rozgałęzień oskrzeli. W jamie nosowej ruch migawek kieruje się ku gardłu i usuwa cząsteczki pyłu które wraz z powietrzem dostają się do nosa.
Błona śluzowa nosa wytwarza lizozym, czyli ferment rozpuszczający się tzn. niszczący bakterie. Jeżeli nos działa prawidłowo to do krtani dochodzi oczyszczone z bakterii powietrze.
Czynność błony śluzowej polega także na ogrzewaniu powietrza oddechowego. Tę funkcję spełniają gęste sieci żylne, zwane splotami jamistymi małżowin. Są one położone w blaszce właściwej. Sploty żylne są szczególnie silne rozwinięte na małżowinie dolnej – tzn. kaloryfer powietrza wdychanego. Sploty żylne się silnie powiększają i ogrzewają przepływające powietrze przez zastój krwi i wypromieniowanie ciepła z naczyń krwionośnych. W jamie nosowej panuje stała ciepłota ciała.
W błonie śluzowej znajdują się gruczoły nosowe. Ich wydzielinę nazywamy śluzem nosowym, który nawilża wdychane powietrze. Odpowiednio nawilżone powietrze nie wysusza fałdów głosowych i umożliwia prawidłową fonację.
Zmysł węchu u człowieka nie jest idealny. Okolica węchowa błony śluzowej jest niewielka i zajmuje tylko małżowinę górną i najwyższą oraz odpowiednie przewody. Okolica węchowa jest przystosowana do przyjmowania bodźców zmysłowych, które uświadamiamy sobie jako wrażenia węchowe.
Jamy nosa są przestrzeniami rezonacyjnymi nasady, są miejscem wzmacniania określonych grup tonów harmonicznych dźwięku krtaniowego i wystąpienia formantów. Rezonans nosowy mają następujące głoski ę, ą, m, n, ń, nga.
Skutki długotrwałego oddychania torem ustnym (oddychanie przez usta):
w związku z tym klatka piersiowa nie rozwija się prawidłowo, jest płaska. Piersi są zapadnięte, łopatki mocno odstają, brzuszek jest wypchnięty do przodu. Jest to obraz dziecka z wadą postawy.
Opracowała: logopeda mgr Sylwia Szymańska