starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Powrót do szkół - reintegracja Procedury Covid-19 Specjalista radzi O nas Pracownicy Oferta Wspomaganie szkół i placówek Opis proponowanych zajęć Pliki do pobrania Archiwum publikacji BIP Dzień talentu Jak przygotować się na wizytę w Poradni Koncepcja pracy Listy dla rodziców Publikacje Słownik pojęć i terminów używanych w opiniach i orzeczeniach wydawanych przez Poradnię Statut Szkoła dla rodziców i wychowawców Zapytanie ofertowe Zespoły Orzekające Galeria Powiatowy konkurs literacki Klauzula Informacyjna według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) RODO Deklaracja dostępności Konkursy Wersja kontrastowa

Jak ćwiczyć z dzieckiem dyslektycznym

A A A

     Jak ćwiczyć czytanie z  dzieckiem z dyslektycznym?

 

          Praca z dzieckiem z dysleksją wymaga systematycznego ćwiczenia umiejętności czytania i ortograficznego pisania, Równie ważna jest dbałość o poziom graficzny pisma, czyli o jego czytelność i estetykę. Oba rodzaje ćwiczeń wymagają przestrzegania pewnych zasad. Rodzic podejmujący się kierowania pracą dziecka powinien mieć tego świadomość, by jego zaangażowania przyniosło oczekiwane skutki.

            Na początek słów kilka o ćwiczeniach w czytaniu.  Czytanie to umiejętność, której opanowanie jest konieczne zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym. Rodzice powinni wspomagać nauczycieli w pracy prowadzącej do opanowania przez ucznia umiejętności czytania ze zrozumieniem i wytworzeniu nawyku czytania.

           Pierwszym warunkiem jest dawanie przez rodziców dobrego przykładu.  Badania dowodzą zaś,  że 21% uczniów starszych klas szkół podstawowych nie widziało żadnego z rodziców czytającego książkę (nie gazetę!). Wniosek nasuwa się jeden: rodzice czytajmy! Najpoważniejszym grzechem z kolei jest zniechęcanie dziecka do czytania.  Nieprzemyślane działania rodziców, w tym choćby dobór lektur, które nie są dla dziecka interesujące mogą spowodować, że w przyszłości nastolatek wcale nie będzie czytał.  

          O czym zatem powinieneś Rodzicu pamiętać ? Oto niektóre z zasad kardynalnych:

- Wybierz interesujący tekst,

- Pamiętaj, że do ćwiczeń najlepsza jest książka, która ma większy druk i kolorowe ilustracje,

- Wiedz, że dobry humor Twój i dziecka przyspieszy postępy w czytaniu,

- Sam zacznij czytać dziecku!

- Dostosuj szybkość czytania do możliwości śledzenia tekstu przez dziecko,

- Nie ponaglaj dziecka podczas czytania,

- Czytaj z dzieckiem na zmianę,

- Korzystaj z pomocy technicznych. Dziecko może nagrać siebie, jak czyta, a potem odsłuchać nagranie,

- Sprawdzaj, czy dziecko rozumie czytany tekst. Jeśli nie – wróć do danego fragmentu,

- Wykorzystaj audiobooki. Podczas słuchania dziecko powinno równocześnie śledzić wzrokiem tekst książki.

Miłej lektury!

 

Danuta Gołkowska                                                                                                  

43260 odwiedzin