starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Powrót do szkół - reintegracja Procedury Covid-19 Specjalista radzi O nas Pracownicy Oferta Wspomaganie szkół i placówek Opis proponowanych zajęć Pliki do pobrania Archiwum publikacji BIP Dzień talentu Jak przygotować się na wizytę w Poradni Koncepcja pracy Listy dla rodziców Publikacje Słownik pojęć i terminów używanych w opiniach i orzeczeniach wydawanych przez Poradnię Statut Szkoła dla rodziców i wychowawców Zapytanie ofertowe Zespoły Orzekające Galeria Powiatowy konkurs literacki Klauzula Informacyjna według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) RODO Deklaracja dostępności Konkursy Wersja kontrastowa

Święto Ksiązki

A A A

Wielkie święto 23 kwietnia mają książki na całym świecie… Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Czytając książki, możecie rozwijać swoją wyobraźnię, zapomnieć o swoich małych kłopotach, co więcej książka może pomóc wam znaleźć rozwiązanie wielu problemów czy odpowiedzi na trudne pytania. Dzięki niej poszerzycie zasób słów, wiadomości i umiejętności. Wspólnie ze swoim ulubionym bohaterem przeżyjecie niezwykłe przygody.

Zachęcamy was do tej formy aktywności, szczególnie w czasie gdy nasze oczy, kręgosłupy, mózgi i emocje są tak bardzo zmęczone pracą z komputerem. Czytanie jest alternatywą niosącą odpoczynek i wyciszenie, bronią przed głupimi i niepotrzebnymi informacjami, nawykiem, który nie ma skutków ubocznych.

 

I tak sobie myślimy, że nie chodzi o to, że ktoś nie lubi czytać tyko, że jeszcze nie znalazł odpowiedniej dla siebie książki – a taka na pewno istnieje J

 

Książka                                                

 

Czemu książka stoi niema?

Może o czym mówić nie ma?

 

Jej literek czarne rządki

smutne jak jesienne grządki

 

Czemu taka nudna, pusta,

jakby jej zamknięto usta?

 

Aż tu nagle, moja miła,

niema książka przemówiła.

 

I gadała, i śpiewała,

czego nie opowiadała!

 

O przygodach, awanturach,

ptakach, kwiatach, morzach, górach.

 

Gdzie to wszystko w niej mieszkało?

Jak to wszystko w niej drzemało?

 

Chyba nie ma o co pytać:

nauczyliśmy się czytać.

Anna Kamieńska

 

Współczesna cywilizacja to ekspansja telewizji i innych multimediów. Badania wykazały szkodliwość nadmiernego oglądania telewizji oraz korzystania z urządzeń ekranowych przez dzieci. Aktywność ekranowa nie rozwija u dzieci myślenia, wiele programów wywołuje lęk i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w sposób mądry korzystać z telewizji i komputera musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu - czytania.

Proponujemy, więc Państwu częste, głośne czytanie jako szczepionkę przeciw wielu niepożądanym wpływom i zagrożeniom dla umysłu i psychiki dziecka. Wszyscy powinniśmy zdać sobie sprawę, że głośne czytanie ma ogromny wpływ na jego rozwój umysłowy i emocjonalny. Książka dostarcza dzieciom nowych informacji o świecie. Na przykład: małe dziecko zamieszkałe w mieście zanim zobaczy żywą kurę, kaczkę, krowę, konia dowiaduje się o nich z książki z obrazkami. Obrazek 
i opis stają się więc źródłem wielu wiadomości. Im mniejsze dziecko, tym więcej ilustracji powinny zawierać jego książeczki, dlatego dobieraj lekturę odpowiednią do wieku dziecka.

Kochani rodzice głośne czytanie lub opowiadanie dostarcza Waszym dzieciom wielu bodźców słuchowych pobudzających bardzo ważne procesy analizy i syntezy słuchowej. Od poziomu ich rozwoju zależy nie tylko powodzenie w nauce czytania i pisania, lecz także w nauce języków obcych oraz umiejętność uważnego słuchania na lekcji. Należy również podkreślić bardzo istotną wartość głośnego czytania, jaką jest rozwój uczuciowy. Czytając swojemu dziecku odpowiednio dobraną lekturę możesz wpłynąć na pobudzenie lub uspokojenie jego emocji. Gdy Twoje dziecko jest rozżalone, czuje się nieszczęśliwe, możesz zmienić ten nastrój czytając mu zabawną historyjkę. Możesz także wywołać uczucie radości i dumy ze zwycięstwa bohatera bajki lub uczucie współczucia dla pokrzywdzonego. 

Drogi Rodzicu pamiętaj, że samo przebywanie u boku ojca lub matki, możliwość przytulenia się, kontaktu psychicznego i fizycznego, wspólne   przeżywanie tych samych treści są wielkimi wartościami niezależnymi od treściowej zawartości opowiadania lub bajki.

  • Jeśli Twoje dziecko zaczęło czytać jakąś książkę, ale nie chce jej skończyć nie przejmuj się. Może tematyka mu nie odpowiada? No i nie wierzę, że Ty przeczytałaś do końca wszystkie książki, które miałaś w rękach.
  • Kupuj książki również dla siebie. Pozwól dziecku do nich zaglądać, pokazuj, że je czytasz, opowiadaj o nich z zaciekawieniem.
  • Jeśli dziecko przyjdzie do Ciebie i będzie chciało Ci poczytać, nie odprawiaj go z niczym. Usiądź i cierpliwie wysłuchaj. Zobaczysz, że uzyskasz tym więcej niż Ci się wydaje.

 

 

Czytamy, żeby wiedzieć, że nie jesteśmy sami”.

                                                    

 

William Nicholson

 

 

Kilka podpowiedzi dla rodziców i wychowawców dzieci młodszych lektury mądre, przez nas sprawdzone i polecane.���

Starszych zachęcamy do kontaktu chętnie podyskutujemy i podpowiemy co warto przeczytać... może wspólnie uda nam się znaleźć TĘ WŁAŚCIWĄ KSIĄŻKĘ.���

 

Oprcowała: Katarzyna Wiśniewska

 

 

43442 odwiedzin