Drodzy Rodzice!
Pragnę ponownie podzielić się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem tym razem na temat rozwoju umiejętności plastycznych naszych dzieci. Podobnie jak zabawa rysunek może uczyć i wychowywać. Maluchy tak naprawdę nie potrafią rysować tego co widzą. Dla nich ważne jest to co znają, co lubią, to co wzbudza u nich pozytywne emocje.
Większość dzieci zaczyna interesować się rysowaniem ok. 18 miesiąca. Zazwyczaj umie już wodzić grubą kredką po papierze, trzymając ją całą piąstką (lewą lub prawą albo raz tak, raz tak), a wolną ręką przytrzymując papier, żeby się nie ślizgał. Zaczyna się wówczas pierwszy etap rozwoju rysunku - stadium bazgrot trwa on do ok. 4 roku. Dzieli się na trzy etapy:
Stadium bazgroty bezładnej – dziecko zainteresowane jest ruchami jakie wykonuje podczas rysowania. Maluch chwyta kredkę całą rączką, rysuje bardzo zamaszyście, wykracza poza kartkę. Dziecko nie myśli co chce narysować. Ważne jest dla niego aby kartka została pokryta znakami, zawijasami i spiralami. Bazgroty te są zapowiedzią kółek czy zaczątkiem postaci. W tym czasie zwracamy uwagę na to by uczyć dzieci patrzenia na swoje ruchy i śledzenia jak rysują.
Bazgranie kontrolowane – następuje po około 6 miesiącach od rozpoczęcia bazgrot. Dziecko zauważa związek między ruchem, jaki wykonuje a tym, jaki podczas tej czynności powstaje znak na papierze. Uważa, aby nie wykroczyć poza kartkę. Zaczyna kontrolować swoje ruchy. Próbuje trzymać kredkę na różne sposoby, jednak najczęściej dopiero około 3 roku życia maluszek będzie potrafił chwycić ją prawidłowo. Rysunki stają się kolorowe, kontrastowe, ale barwa odgrywa podrzędną rolę.
Dzieci próbują rysować ludzi, zwierzęta, domy, znane (i ważne dla niego) przedmioty. Zdarza się, że na początku pracy uroczyście obwieszczają, co będą tworzyć. Potem w połowie pracy zmieniają zdanie. Dziecko ma tak bogatą wyobraźnię i tyle pomysłów, że nawet po skończeniu rysunku może za każdym razem inaczej wyjaśniać, co przedstawia. Chociaż obrazki wciąż pozostają dalekie od fotograficznej wierności, coraz łatwiej je odszyfrować. To dlatego, że dziecko coraz lepiej panuje nad ruchami dłoni i coraz precyzyjniej odtwarza kształty.
Nazywanie bazgrot – zaczyna się mniej więcej w wieku 3,5 lat. Jest to o tyle ważny etap, że pokazuje, iż zmienił się sposób myślenia dziecka. Maluszek już wie, co chce narysować, opowiada o tym. Nazywa to, co już narysował, choć tak naprawdę jeszcze nie można tego rozpoznać na rysunku. Dziecko zaczyna wybierać sobie różne barwy.
Drodzy Rodzice! Kiedy wasze dzieci zaczną rysować zapewnijcie im papier, kredki czy flamastry. Jeśli nie mają takiej potrzeby, nie zmuszajcie do tego ale postarajcie się, aby pomoce były zawsze pod ręką (gdyby zmieniło zdanie).
Jeśli powstanie jakiś rysunek - choćby zygzak, który nazwie wężem - okażcie radość i chwalcie ze wszystkich sił. Wieszając rysunki dziecka w pokoju lub na lodówce, pokazujecie wówczas, jak bardzo je cenicie. Warto jest również rozpocząć wspólną sesję twórczą ponieważ umacniamy w ten sposób wiarę dziecka w jego możliwości.
Życzę radości z tworzenia!
mgr Magdalena Kuśmierek